Dell OptiPlex 7010 s dedikovanou grafickou kartu, má to smysl?

Herní PC Dell OptiPlex 7010 – cenově dostupná sestava pro nenáročné hráče

Dell OptiPlex 7010 MT (Mini Tower) s procesorem Intel Core i5-3470, 8 GB DDR3 paměti, 240GB SSD a grafickou kartou AMD Radeon RX 560 4GB představuje cenově velmi dostupný stolní počítač orientovaný na hraní méně náročných her. Jde o repasovaný kancelářský počítač původně určený pro firemní využití, který byl vylepšen přidáním samostatné grafické karty, čímž získal nové schopnosti v oblasti her a multimédií. V následující recenzi se podrobně podíváme na jeho výhody a nevýhody, zhodnotíme výkon ve hrách i běžných aplikacích, přiblížíme cílovou skupinu a vhodnost takové sestavy v dnešní době, rozebereme možnosti rozšíření a upgradu i omezení do budoucna, zmíníme spolehlivost a značku Dell a neopomeneme ani filozofii produktové řady OptiPlex, ze které tento model pochází.

Výhody a nevýhody

Výhody:

  • Vynikající poměr cena/výkon: Za cenu kolem 3 549 Kč (včetně DPH) získáte kompletní herní PC s diskrétní grafickou kartou – to je zlomek ceny nového herního počítače. V této cenové hladině jde o jednu z nejdostupnějších možností, jak si zahrát populární hry v rozumné kvalitě.

  • Dostatečný výkon pro e-sport a starší tituly: Čtyřjádrový procesor Intel Core i5-3470 spolu s grafikou AMD RX 560 4GB poskytují plynulé hraní her jako Counter-Strike: Global Offensive, Dota 2, League of Legends, Minecraft či Fortnite a Overwatch na střední detaily. Pro klasické a méně náročné tituly má sestava výkonu na rozdávání.

  • Rychlé úložiště a připravenost k použití: Osazení SSD diskem (240 GB) zajišťuje svižný start systému i načítání programů a her. Počítač je dodáván s Windows 10 Pro a je repasován, vyčištěn, otestován a připraven k okamžitému použití, často se i zárukou 1 roku od prodejce.

  • Značková kvalitní konstrukce Dell: Řada Dell OptiPlex je známa svou odolností a spolehlivostí v podnikových nasazeních. Šasi z pevného kovu a kvalitní komponenty zaručují dlouhou životnost a stabilitu při nepřetržitém provozu. Jako business-class PC byl navržen pro dlouhodobé používání, což je výhodou i pro domácího uživatele.

  • Široké možnosti konektivity: Sestava nabízí bohatou sadu portů – vpředu i vzadu je k dispozici dohromady 10× USB (4× USB 3.0 a 6× USB 2.0), nechybí DisplayPort, HDMI a DVI, audio konektory a dokonce i legacy porty jako PS/2 či sériový COM. Připojíte snadno více monitorů i různá periferní zařízení.

Nevýhody:

  • Omezený výkon pro moderní hry: U graficky náročných AAA titulů současnosti narazí sestava na své limity. Hry jako Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2 či Assassin’s Creed Valhalla jsou zde hratelné jen s velmi nízkými detaily a snímkovou frekvencí. Pro náročné novinky tak výkon CPU i GPU již nedostačuje.

  • Starší platforma: Použitá 3. generace Intel Core (Ivy Bridge) postrádá moderní funkce – např. nepodporuje oficiálně Windows 11 (chybí TPM 2.0 a procesor nesplňuje požadavky), ale s mírnou úpravou se tento požadavek dá obejít a Windows 11 nainstalovat. Procesor nemá tak úsporný provoz jako nové čipy a také nepodporuje novější paměti DDR4/DDR5. Do budoucna tak může zaostávat i v běžných aplikacích, jak porostou jejich nároky.

  • Nižší kapacita RAM v základu: 8 GB operační paměti dnes představuje minimum pro pohodlný multitasking. U náročnějších her a aplikací může dojít k zaplnění RAM, což by způsobilo zpomalování. Naštěstí je možný snadný upgrade (až na 16–32 GB, viz níže).

  • Slabší grafická karta pro nové technologie: Radeon RX 560 nepodporuje moderní technologie jako ray-tracing a ve výkonu výrazně zaostává za novými GPU střední třídy. Pro VR nebo hraní ve 4K rozlišení není vhodný.

  • Menší 275W zdroj a omezení upgradu bez výměny PSU: Vestavěný zdroj s výkonem 275 W nemá přídavné napájecí konektory pro výkonné grafiky, takže do něj nelze bez úprav osadit kartu s TDP nad 75 W. To do určité míry limituje budoucí vylepšení grafiky, dokud se nevymění napájecí zdroj za výkonnější.

  • Rozměry a hlučnost: Jedná se o klasickou tower skříň, která zabere více místa než moderní kompaktní PC. Při zátěži také může být hlučnější – chladiče CPU a zdroje z roku 2012 nejsou tak tiché jako dnešní řešení a pod zátěží o sobě mohou vědět (uživatelské recenze zmiňují vyšší hlučnost a zahřívání při plné zátěži). Doporučuje se čas od času vyčistit vnitřek od prachu, aby chlazení bylo co nejefektivnější.

  • Omezená oficiální podpora do budoucna: Pro Windows 10 je garantována podpora do roku 2025, poté bude nutné buď přejít na nepodporovaný Windows 11 (s jistými úpravami) či alternativní OS. Rovněž BIOS této starší platformy už nedostává aktualizace – některý nejnovější hardware (např. moderní SSD přes adaptér do PCIe) by nemusel být bez úprav BIOSu plně funkční.

Shrnuto: Dell OptiPlex 7010 MT (i5-3470 + RX 560) exceluje v tom, k čemu je určen – za minimální cenu nabídnout solidní výkon ve starších a nenáročných hrách a bezproblémový chod kancelářských programů. Musíte však počítat s tím, že nejnovější hry a špičkové technologie na této sestavě nerozběhnete a že jde o starší repasovaný stroj s určitými limitacemi. Nyní si detailněji rozebereme jednotlivé aspekty.

Pro koho je počítač určen a jak obstojí v dnešní době?

Cílovou skupinou tohoto PC jsou především nenároční hráči a studenti s omezeným rozpočtem, děti či rekreační hráči zaměření na on-line tituly a klasické hry. Sestava je ideální jako první herní PC pro dítě či jako domácí rodinný počítač, na kterém si všichni zahrají oblíbené starší hry, pustí filmy a vyřídí každodenní agendu, aniž by to zruinovalo rodinný rozpočet. Svou roli může sehrát i v menších firmách či kancelářích, kde po pracovní době umožní nenáročné hraní – přes den poslouží na kancelářskou práci a večer si na něm zaměstnanec může zahrát (případ malých podniků či internetových kaváren).

V roce 2025 je hardware z roku 2012 samozřejmě již zastaralejší, ale stále dostačuje pro běžné použití. Procesor i5-3470 s 4 jádry a vysokým taktem zvládá hladce chod webových prohlížečů, kancelářských balíků, přehrávání videa a dalších každodenních činností. Pro online výuku, práci z domova (office, e-maily, videohovory) a podobné scénáře je tato sestava stále zcela vyhovující a „drží krok“. S 8 GB RAM a SSD diskem budete mít při běžné práci pocit svižného systému – reakce Windows 10 jsou rychlé a multitasking (několik otevřených aplikací, prohlížení více záložek v prohlížeči) probíhá bez zásadních prodlev.

Je však nutné mít realistická očekávání: tento repasovaný Dell není určen pro high-end hraní ani profesionální práci v náročných software. Moderní hry spustí jen na velmi omezené detaily (viz kapitola níže) a například pro střih videa ve 4K, práci v CAD aplikacích či hraní ve VR už výkonem nepostačí. Stejně tak pokud potřebujete nejnovější vychytávky (např. ray-tracing grafika, podpora DirectX 12 Ultimate, enkódování 4K videa v reálném čase apod.), budete muset investovat do modernější sestavy. Pro „běžnou současnost“ – tedy internet, multimédia, starší a online hry, kancelář a jednodušší práci – je ale Dell OptiPlex 7010 stále vhodný a nabídne spolehlivou službu za velmi nízkou cenu. Jak uvádí i nezávislé hodnocení, tento model je efektivní pro každodenní úkoly, a zároveň velmi dostupný, takže představuje dobrou volbu pro malé firmy, domácnosti i studenty.

Výkon ve hrách: jaké hry si na tom zahraju?

Jedním z hlavních lákadel této sestavy je možnost zahrát si populární PC hry, které by integrovaná grafika běžného kancelářského počítače neutáhla. Díky grafické kartě AMD Radeon RX 560 4GB si uživatel může opravdu vyhrát s méně náročnými herními tituly. Jaké konkrétní hry tedy na tomto PC běží a v jaké kvalitě?

  • E-sport a online hry: Tituly jako CS:GO (Counter-Strike: Global Offensive), Dota 2, League of Legends či Minecraft běží na této sestavě plynule i při vysokých snímkových frekvencích. Tyto populární hry nejsou extrémně náročné na hardware, takže si je lze užít ve vysokých detailech při 1080p rozlišení bez výrazných propadů FPS. Například LoL či CS:GO mohou běžet i přes 100 fps, což ocení soutěživí hráči. Overwatch a Fortnite – o něco náročnější online hry – jsou dobře hratelné na střední nastavení detailů při Full HD. V Fortnite dosáhnete se středními detaily stabilních cca 60 fps, ve World of Tanks či Rocket League také nebudete mít problém dosáhnout plynulého zážitku. RX 560 s 4GB VRAM zvládá e-sport hry velmi dobře a i starší Core i5 drží krok, takže v této kategorii si „zapaříte“ opravdu bez starostí.

  • Starší AAA hry (2010–2015): Jestli rádi doháníte herní klasiky minulé dekády, OptiPlex 7010 vás mile překvapí. Hry jako Skyrim, GTA V, Zaklínač 3, Fallout 4 či Assassin’s Creed: Black Flag poběží ve středních až vyšších detailech na 1080p rozlišení zpravidla v rozmezí 30–60 fps – tedy zcela hratelně. Např. GTA V lze s RX 560 rozběhat kolem 60 fps na normální/vysoké nastavení v 1080p. Procesor i5-3470 má 4 silná jádra, což pomáhá i těmto hrám (které byly často optimalizovány pro 4 jádra). DirectX 11 generace her je pro tuto sestavu ideální pole působnosti. Mnohé dřívější špičkové tituly si tak užijete bez nutnosti snižovat rozlišení.

  • Moderní hry (2016+): Zde je potřeba počítat s velkými kompromisy. Nejnovější AAA hry let 2020–2023 jsou pro tuto sestavu příliš náročné – spustit je často lze, ale pouze na nejnižší detaily a rozlišení, s fps mnohdy kolem 20–30, tedy na hranici plynulosti. Cyberpunk 2077, Red Dead Redemption 2, Assassin’s Creed Valhalla a jim podobné tituly sice systém rozběhne, ale s omezeným výkonem a nízkou snímkovou frekvencí. Pro skutečné užití těchto her by bylo nutné vyměnit grafiku a ideálně i procesor za výkonnější modely. Lze nicméně říci, že „mid-tier“ hry posledních let (např. Fortnite, Apex Legends, PUBG) v optimalizovaných nastaveních na této sestavě překvapivě spustíte – Fortnite na střední detaily dává kolem 50–60 fps, Apex Legends na low kolem 40–50 fps. Menší indie hry a méně náročné nové tituly (strategické, simulátory, 2D hry) také většinou nejsou problém. Jen u her s extrémní náročností na grafiku či procesor (typicky nové Battlefieldy, Forza Horizon 5, Microsoft Flight Simulator 2020 apod.) musíte počítat s tím, že na této sestavě poběží špatně nebo vůbec.

Celkově lze říci, že Dell OptiPlex 7010 s RX 560 je skutečně „základ pro hráče, kteří hledají cenově dostupnou sestavu pro méně náročné tituly“ – což přesně odpovídá. V tomto segmentu odvádí výbornou práci a umožní vám zahrát si stovky skvělých her bez nutnosti investovat do drahého herního PC. Pokud však toužíte po hraní nejnovějších pecek na plné detaily, limity této konfigurace brzy narazíte a bude vhodné uvažovat buď o zásadním upgradu (GPU/CPU) nebo rovnou o novější platformě.

Další multimédia a běžné využití

Kromě her plní PC samozřejmě i úlohu všestranného multimediálního a pracovního stroje. Po stránce přehrávání videí, hudby a další zábavy si vede OptiPlex 7010 velmi dobře. YouTube videa v rozlišení 1080p zvládá plynule (akcelerace videa je podporována jak integrovanou HD 2500 grafikou, tak dedikovanou RX 560). Filmy a seriály v HD i Full HD kvalitě si tedy vychutnáte bez sekání – a to jak z online streamovacích služeb (Netflix, HBO Max, apod.), tak z lokálních souborů. 4K video už může být na hraně – integrované GPU Ivy Bridge umí akcelerovat maximálně 4K H.264 video, novější H.265/HEVC kodek by dekódovalo CPU softwarově a to by mohlo způsobovat trhání. Ale 4K videa na YouTube (VP9 kodek) lze při použití akcelerace přes RX 560 přehrát také relativně plynule. Pro běžné domácí kino použití (připojení k televizi, projekce filmu) je tato sestava zcela dostatečná.

Co se týče ostatních multimédií, hudba (streaming, Spotify, atd.) je pro tento PC hračka – zvuková karta integrovaná na desce poskytuje slušný stereo výstup pro reproduktory či sluchátka. Prohlížení fotografií, základní editace fotek například v Zoner Photo Studiu nebo Photoshopu Elements je také plynulá. S integrovanou grafikou HD 2500 byl OptiPlex schopen zvládat lehkou úpravu fotek a přehrávání videí, s výkonnější RX 560 je to ještě snadnější úkol.

Překvapivě, sestava se dá použít i na streamování nebo záznam her v omezené míře. Pokud byste chtěli například streamovat svůj gameplay na Twitch ve starších hrách (řekněme 720p60 nebo 1080p30 kvalita streamu), procesor i5-3470 to ve spojení s RX 560 zvládne. Pravda, OBS a kódování videa dokáže tento CPU zaměstnat na maximum a u velmi náročných her by možná nestíhal, ale pro méně náročné hry nebo s využitím funkce AMD VCE (hardwarové kódování videa přes grafiku) je možné dosáhnout slušného výsledku. V jedné ukázce byl OptiPlex 7010 (i3-3220) využit jako začátečnický streamovací PC a zvládl streamovat 1080p30 bez potíží. S i5-3470 a RX 560 tedy můžete podobných (neprofesionálních) výsledků dosáhnout také – skvělé pro hobby streamery, kteří nechtějí investovat do drahého druhého PC.

Kancelářské a pracovní záležitosti jsou pro tento počítač rutinní záležitostí. Microsoft Office (Word, Excel, PowerPoint) běží hladce, e-mailový klient, účetní software nebo ERP systém pro malou firmu nebude mít se čtyřjádrem a 8GB RAM žádný problém. Prohlížení webu (Chrome, Firefox atd.) je svižné; pokud otevřete desítky záložek, může 8 GB RAM začít být limit, ale při běžném použití (několik záložek) je vše plynulé. OptiPlex 7010 byl navržen pro firemní nasazení, takže zvládne i databázové aplikace, starší verze AutoCADu, nebo třeba programování (IDE jako Visual Studio Code, atd.) bez problémů. Multitasking více kancelářských aplikací současně nečiní potíže – například mít otevřený prohlížeč s videohovorem v Microsoft Teams, u toho pracovat ve Wordu a Excelu – takové workflow PC zvládne. Díky SSD je systém svižný, takže spouštění programů a přepínání mezi nimi je rychlé.

Je fér zmínit, že v porovnání s moderními PC může být určitý rozdíl v plynulosti u nejnáročnějších kancelářských úloh – třeba práce s obřími excelovskými tabulkami nebo databázemi by na novém PC trvala méně času. Ale v segmentu běžné kancelářské práce a domácího použití je výkon tohoto Dellu stále plně dostačující a nic zásadního vás brzdit nebude. Navíc robustní konstrukce a enterprise komponenty přispívají k tomu, že počítač je stabilní a má dlouhou životnost, takže i dlouhodobé každodenní používání zvládne „s přehledem“.

Možnosti rozšíření a budoucí upgrady

Jednou z velkých výhod stolních PC obecně je modulárnost a možnost vylepšení. U repasované sestavy to platí také – byť je to starší platforma, lze v ní měnit a doplňovat komponenty a tím prodloužit její životnost či zvýšit výkon. Podívejme se, jak je na tom OptiPlex 7010 MT s rozšiřováním a jaké jsou maximální možnosti upgradu jednotlivých částí:

  • Operační paměť (RAM): Základní deska má 4 sloty DIMM DDR3. Dell oficiálně uváděl podporu až 16 GB RAM (4×4 GB nebo 2×8 GB), ovšem prakticky zvládne i 32 GB při osazení 4× 8GB modulů (pokud běží 64bitový OS). To je skvělá zpráva – můžete tedy ze stávajících 8 GB povýšit například na 16 GB (doplněním dvou 4GB modulů) pro pohodlnější multitasking, nebo až na 32 GB pokud byste někdy využili pro náročné aplikace. Paměti DDR3 jsou dnes velmi levné a upgrade je snadný – stačí odklopit bočnici a zasunout moduly do volných slotů. S vyšší kapacitou RAM nebude problém spustit více virtuálních strojů, pracovat s velkými soubory v paměti apod. (Limit 32 GB je pro drtivou většinu použití dostatečný i v roce 2025).

  • Procesor (CPU): Patici LGA1155, kterou deska má, osadíte všemi 2. a 3. generace Intel Core procesorů. Nejvýkonnější podporované CPU jsou Intel Core i7-3770 nebo i7-3770K (4 jádra / 8 vláken, až 3.9 GHz). Upgrade z i5 na i7 3. generace přinese zejména Hyper-Threading (schopnost zpracovat 8 vláken naráz) a o něco vyšší takt, což zlepší výkon ve vícevláknových programech a nejnáročnějších hrách. Tyto procesory se dají sehnat z druhé ruky za pár set korun. Další variantou jsou kompatibilní Xeon E3 v2 procesory (např. E3-1270 v2), které jsou obdobou i7 (také 4 jádra/8 vláken) – i ty lze použít a uživatelé je někdy volí kvůli nižší ceně. Ve výsledku tak maximem je zhruba i7-3770, který by eliminoval případné bottlenecky CPU ve hrách a zrychlil náročné výpočty. Je však nutné dodat, že přechod z i5-3470 na i7-3770 nepředstavuje dramatický skok – je to cca 20–25 % výkonu navíc v vícevláknových úlohách. Pokud by uživateli výkon i5 přestal dostačovat, je tu ale cesta upgradu CPU a díky stále solidní dostupnosti LGA1155 čipů je to reálná a levná možnost.

  • Grafická karta (GPU): Zde jsou možnosti velice zajímavé. Zásadní omezení je dané výkonem zdroje (275 W) a absencí přídavného napájení – standardní zdroj dovoluje použít grafiky do 75 W TDP, tedy takové, které nevyžadují extra napájecí 6pin/8pin konektor. Radeon RX 560 (TDP ~75 W) je jednou z nich. Bez jakýchkoli úprav byste mohli osadit například ještě NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti 4GB nebo GTX 1650 4GB, které rovněž nepotřebují dodatečné napájení a 275W zdroj je zvládne utáhnout. Tyto karty by přinesly určité navýšení výkonu oproti RX 560 (GTX 1650 je cca +30 % výkonu).
    Pro bezpečný provoz výkonnějších grafik je ale doporučeno vyměnit zdroj za výkonnější. Skříň MT umožňuje instalaci standardního ATX zdroje – má pro něj místo i správné úchyty šroubů. OptiPlex 7010 je totiž poslední generace Dell OptiPlex, která ještě používala běžný 24pin ATX konektor a ne proprietární napájení. Takže lze osadit libovolný kvalitní ATX zdroj (např. 500W, 600W) – menším mechanickým problémem může být pouze plastová přezka uvnitř skříně, která drží původní menší zdroj, ale tu lze jednoduše překonat či sehnout při montáži delšího PSU. S novým zdrojem pak nejsou žádná omezení – do velké tower skříně OptiPlexu můžete dát prakticky jakoukoli současnou grafickou kartu, která se vejde délkou.
    Skříň pojme full-size karty, je však omezená délkou cca 270 mm (10,5 palce) kvůli kleci na pevné disky. Nejdelší karty mohou narážet do kabelů či šasi, ale většina středně výkonných grafik (do délky ~25 cm) se vejde. V případě potřeby lze klec pro disky modifikovat nebo použít menší formáty karet. Již nyní dodávaná RX 560 je kompaktní a místa je kolem ní dost.
    Maximální smysluplný upgrade GPU pro tuto sestavu by byl např. NVIDIA GeForce GTX 1660 SUPER nebo RTX 3050 – ty by procesor i5 ještě zvládl využít z větší části a podaly by výrazně lepší výkon ve hrách (ale vyžadují nový zdroj). Teoreticky lze osadit i high-end (např. RTX 2060, RTX 3060 či dokonce RTX 3080) a počítač s novým zdrojem je utáhne a zvládne rozjet, ovšem výkon procesoru by tak silné grafiky brzdil (bottleneck) – odhadem byste s 3. generací i7/i5 ztráceli 15–20 % výkonu oproti moderním CPU v těchto konfiguracích. Nicméně možnost tu je – OptiPlex 7010 MT může posloužit jako základ pro překvapivě výkonný herní stroj po upgradu. Např. komunitní testy ukazují, že s Core i5-3470 lze provozovat i výrazně silnější grafiky až do úrovně GTX 1070/1080 – procesor je sice zcela vytížen, ale karta jede také téměř naplno. U grafik do úrovně GTX 1060 / GTX 1650 není vůbec problém a jsou považovány za ideální maximum k této sestavě. Jinými slovy, GPU méně výkonné než GTX 1080 jsou pro OptiPlex 7010 ideální a můžete je využít takřka naplno, zvlášť pokud osadíte i7 procesor.

  • Úložiště (disky): Základní konfigurace obsahuje jeden 2,5" SSD disk 240 GB (přes redukci v 3,5" pozici). Skříň OptiPlex 7010 MT má místa pro dvě 3,5" jednotky (nebo až čtyři 2,5" disky při použití redukcí). Není tedy problém přidat druhý disk – například doplnit vysokokapacitní HDD na data (1–2 TB) vedle stávajícího SSD, abyste měli dost prostoru pro hry, filmy atd. Například prodejci často nabízejí variantu s kombinací SSD + HDD (např. 240GB SSD na systém + 1TB HDD na data). OptiPlex 7010 podporuje SATA III 6 Gb/s na dvou portech čipsetu, takže moderní SSD využijí plnou rychlost. Lze osadit i rychlé NVMe SSD přes PCIe adaptér, ale k tomu je třeba modifikovat BIOS (což přesahuje rámec běžného upgradu). Každopádně pro praktické účely bohatě stačí SATA SSD či HDD – jejich přidání/prohození je snadné (šroubovací rámečky) a kabeláž je uvnitř připravena. Pokud by kapacita 240 GB přestala stačit, můžete jej vyměnit za větší SSD (třeba 1 TB) nebo doplnit druhý disk paralelně.

  • Ostatní rozšíření: Z pohledu základní desky má OptiPlex 7010 ještě volné sloty PCI Express – jeden PCIe 3.0 ×16 (ten je obsazen grafikou RX 560), dále jeden PCIe ×16 běžící jako ×4 a dva PCIe ×1. Do nich je možné přidat například zvukovou kartu, Wi-Fi/Bluetooth kartu (pokud by nevyhovoval USB adaptér), případně USB 3.1 řadič či jiné rozšiřující karty. Počítač nemá integrovaný Wi-Fi modul, takže připojení k bezdrátové síti se řeší buď USB Wi-Fi adaptérem nebo právě přidáním interní karty do PCIe ×1. Díky volnému ×4 slotu by bylo možné osadit i výkonnou řadičovou kartu (například pro připojení NVMe SSD disků nebo více SATA portů) – to využijí spíše fajnšmekři. Dva starší sloty PCI (pro historické karty) tato deska již nemá, vše je modernější PCI Express.

Celkově vzato je rozšiřitelnost Dell OptiPlex 7010 překvapivě dobrá. Není „nerozšířitelným“ kancelářským micro PC – naopak, ve skříni Mini Tower je spousta místa a Dell dokonce myslel na snadnou údržbu: řada modelů OptiPlex měla bezšroubkovou konstrukci šasi a obecně bylo dbáno na snadné upgrady a servis i pro firemní techniky. To platí i zde – bočnice se otevírá pomocí jediné páčky (bez nutnosti šroubováku), diskové šachty mají rychloupínáky atd. Uživatel si tedy řadu vylepšení dokáže provést doma sám. Pokud se rozhodnete do budoucna zvýšit výkon, možnosti tu jsou: přidat více RAM, vyměnit CPU za i7, nasadit výkonnější zdroj a grafiku. Můžete tím život této sestavy prodloužit o další roky a přiblížit ji zase o něco k moderním standardům. Samozřejmě, vše má své limity – architekturu a čipset desky nezměníte, takže na úplnou úroveň aktuálních PC se nedostanete. Ale je příjemné vědět, že OptiPlex 7010 není slepá ulička a lze jej vylepšovat.

Uvnitř Dell OptiPlex 7010 MT – pohled do otevřené skříně s nainstalovanou grafickou kartou (EVGA GeForce GTX 1050 Ti). Plnohodnotná tower skříň umožňuje použití standardních komponent – např. zdroj lze vyměnit za běžný ATX model a je k dispozici PCIe ×16 slot pro grafiku v plné výšce.

Opravitelnost a servis

U repasované techniky hraje důležitou roli také otázka opravitelnosti – tedy jak snadno lze případně počítač opravit v případě poruchy komponent a jaká je dostupnost náhradních dílů. V tomto směru má Dell OptiPlex 7010 značnou výhodu díky svému původu business-class zařízení:

  • Snadný přístup a modulární konstrukce: Jak bylo zmíněno, konstrukce skříně je tool-less (bezšroubková) pro základní úkony – otevření skříně, výměna disků, doplnění RAM či karty je otázkou minut a nevyžaduje speciální nástroje. Vnitřní uspořádání je poměrně přehledné, kabely standardizované. Pokud by např. odešel napájecí zdroj, lze ho snadno vyjmout a nahradit jiným ATX zdrojem. Pokud by se porouchal disk či RAM modul, stačí je vyměnit za nové – obojí jsou komoditní komponenty dostupné běžně na trhu.

  • Dostupnost dílů z druhé ruky: Protože modelů OptiPlex 7010 bylo vyrobeno a prodáno obrovské množství (používaly je firmy, školy, úřady po celém světě), je dnes relativně snadné sehnat náhradní díly za velmi nízké ceny. Na online bazarech a obchodech specializovaných na repas najdete vše – základní desku, pokud by původní odešla, procesory, ventilátory, zdroje, skříně… zkrátka cokoliv. Dokonce existují celé sestavy na díly. Například základní desku z OptiPlex 7010 MT pořídíte v řádu stokorun, ventilátor chladiče pár desetikorun apod. To znamená, že oprava je ekonomicky smysluplná i po záruční době – není to jako u některých notebooků, kde oprava může stát téměř tolik co nový přístroj. U desktopu si mnoho věcí opraví či vymění i zručnější uživatel sám, případně každý servis PC si s tímto typem stroje poradí.

  • Dokumentace a podpora: Dell tradičně k řadě OptiPlex poskytoval detailní manuály a servisní příručky, které jsou volně dostupné (např. na webu Dell Support či v PDF). Tyto dokumenty popisují postupy výměny komponent krok za krokem, což může pomoci, pokud byste si nebyli jisti. Komunitní fóra a návody na internetu jsou také bohatým zdrojem informací – OptiPlex 7010 má silnou komunitu nadšenců, kteří sdílejí tipy na upgrady a opravy.

  • Záruka prodejce: Většina repasovaných PC, včetně tohoto, se prodává s ročně (či dvouletou) zárukou u prodejce. Po vypršení záruky pak nastupuje výše zmíněná dobrá dostupnost komponent a levný servis svépomocí.

Celkově lze říci, že OptiPlex 7010 je dobře opravitelný počítač. Není to proprietární uzavřený systém – naopak, využívá standardizované součásti a byl navržen s ohledem na snadnou údržbu v korporátním prostředí. Díky tomu a díky oblibě této řady máte jistotu, že i za pár let bude možné ho udržovat v provozu a případně opravit, pokud se něco porouchá. Spousta těchto strojů ostatně běží ve firmách 8–10 let nepřetržitě, což svědčí o jejich odolnosti.

Značka Dell a filozofie řady OptiPlex

Společnost Dell patří mezi největší a nejznámější výrobce počítačů na světě. Byla založena roku 1984 v USA a za desítky let si vydobyla pověst výrobce kvalitní a spolehlivé výpočetní techniky. V segmentu firemních PC má Dell velmi silné postavení – mnohé korporace a instituce standardizovaly své IT právě na značce Dell (alternativně HP, Lenovo apod.). Důvodem je, že Dell dlouhodobě nabízí nadstandardní podporu, servis a stabilitu svých produktů pro byznys klientelu. Série OptiPlex je toho ukázkovým případem.

Dell OptiPlex je označení pro řadu stolních počítačů zaměřených primárně na firemní a kancelářské použití. Dell ji poprvé uvedl již v roce 1993 a od té doby se stala stálicí v kancelářích, školách a podnicích po celém světě. OptiPlexy jsou známé svou odolností, snadnou správou a dlouhodobou spolehlivostí. Název OptiPlex se stal skoro synonymem pro „kancelářský desktop“. Filozofií této řady je business-first design – tedy vše je podřízeno potřebám profesionálního nasazení. To znamená například důraz na stabilní výkon, bezpečnost, jednoduchou údržbu a dlouhou životnost. Dell tyto počítače konstruuje s ohledem na dlouhodobou hodnotu pro zákazníka – očekává se, že budou fungovat 5 i více let v provozu, a tomu odpovídá výběr komponent i provedení.

Konkrétně OptiPlex 7010 patřil v době svého uvedení (rok 2012) do vyšší střední třídy firemních PC. Prodával se ve čtyřech různých velikostech skříně: od velké Mini Tower (MT), přes Desktop (DT) a Small Form Factor (SFF) až po miniaturní Ultra SFF. Náš model je MT – největší provedení, které nabízí nejvíce rozšiřujících slotů a pozic a nejlepší chlazení. To, že jde o podnikový stroj, je vidět na různých detailech: Například správa a zabezpečení – deska podporuje technologie jako Intel® vPro™, TPM čip (Trusted Platform Module) pro šifrování, pokročilé volby v BIOSu pro správce apod. Pro běžného domácího uživatele to nejsou klíčové věci, ale pro firmy ano. Stejně tak důraz na snadnou údržbu – již z výroby byly OptiPlexy dodávány s tool-less šasi, kde výměna disku či zdroje zabrala pár minut, což v korporátu šetří čas IT technikům. Spolehlivost byla testována v náročných podmínkách, často tyto PC měly certifikace pro nonstop provoz. Jednoduše řečeno, OptiPlexy byly stavěny „jako tank“ – aby vydržely a plnily spolehlivě svou roli.

Dalším prvkem filozofie je široká konfigurovatelnost. Firmy si mohly objednat OptiPlex 7010 v různých konfiguracích – od levných s Celeronem a integrovanou grafikou pro nenáročné použití, až po výkonnější s Core i7, dedikovanou grafickou kartou a SSD, pokud to bylo potřeba. Dell tak pokryl prakticky každý office scénář. My teď takový stroj bereme a dáváme mu nový účel – herní využití – což původně nebylo v úplném zadání tohoto produktu, ale díky modularitě PC a solidnímu základu to jde. Je to vlastně naplnění udržitelnosti a adaptability – dát druhý život kvalitně postavenému PC. Mimochodem, Dell v novějších generacích OptiPlex klade důraz i na ekologii – používání recyklovaných plastů, energeticky úsporné zdroje apod., což reflektuje moderní trendy. U modelu 7010 to ještě tak patrné nebylo, ale stále platí, že repasem a dalším používáním takového stroje přispíváme ke snižování elektronického odpadu a maximálnímu využití již vyrobeného hardware – což je samo o sobě sympatické.

Značka Dell si celkově zakládá na dobré pověsti ve firemním segmentu a kvalita provedení OptiPlex 7010 je toho důkazem. Mnoho uživatelů i po letech oceňuje, že tyto počítače jsou „držáky“, které vydrží běžet dlouhé roky. A i dnes, s odstupem času, poskytuje OptiPlex 7010 stále slušný výkon, bezpečnost a spolehlivost pro běžnou práci. Proto je možné jej s drobnou úpravou (doplnění grafiky) použít i k hraní – původní záměr Dellu to sice nebyl, ale robustnost a výkon tohoto stroje umožňují i takové využití.

Závěrečné hodnocení

Herní PC Dell OptiPlex 7010 (i5-3470 + RX 560) lze označit za výborný budgetový počítač pro nenáročné herní a multimediální použití. Za velmi nízkou cenu nabízí solidní základ, na kterém si zahrajete populární online hry a starší tituly v plynulé kvalitě, a zároveň poslouží jako plnohodnotný počítač pro každodenní práci, studium či zábavu. Kombinuje přednosti prověřeného firemního stroje (spolehlivost, odolnost, funkčnost) s výhodou dedikované grafiky, která otevírá dveře do světa PC her.

Samozřejmě, je nutné počítat s omezeními danými stářím platformy: v nejnovějších hrách nebo speciálních aplikacích výkon stačit nebude a moderní technologie tu nenajdete. Pro uživatele, kteří chtějí hrát nejnovější AAA hry na plné detaily, tento PC vhodný není – tam je potřeba výrazně vyšší investice do aktuálnějšího hardwaru. Pokud ale patříte do cílové skupiny, kterou jsme popsali – hráč klasických her, děti, studenti, nenároční uživatelé – pak dostanete za své peníze maximum muziky.

Na závěr lze říci, že Dell OptiPlex 7010 v repasované herní konfiguraci představuje chytrý způsob, jak s minimálním rozpočtem získat použitelný herní počítač. Oceníte jeho tichý chod při kancelářské práci, slušný výkon ve hrách jako CS:GO či Fortnite, i snadné možnosti budoucího vylepšení (přidat RAM, silnější grafiku atd.). Zároveň máte v rukou kus techniky ověřené časem – robustní Dell, který byl stvořen, aby vydržel.

Verdikt: Pokud hledáte levné herní PC pro nenáročné hraní a univerzální použití, je tato sestava Dell OptiPlex 7010 + RX 560 skvělou volbou. Poslouží jako herní začátek pro děti nebo záložní „herní stroj“ pro retro a online hry, případně jako pracovní PC, co umožní občasné hraní pro zábavu. Za cenu okolo 3–4 tisíc Kč jen těžko najdete něco lepšího. ✅

Při tvorbě článku byly použity veřejně dostupné zdroje a recenze, zejména detailní popis produktu od ImportPC, komunitní příručky pro upgrade OptiPlexů a další. 

Doufáme, že vám pomůže při rozhodování, zda je tento produkt pro vás ten pravý. Přejeme mnoho hodin zábavy u her i pohodové práce s PC!

 

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole:
×

Splátková kalkulačka ESSOX