Na úplném počátku stáli dva kamarádi – Steve Jobs a Steve Wozniak, kteří vyráběli a prodávali speciální elektronické krabičky umožňující bezplatné dálkové volání. V roce 1975 se Wozniak seznámil s novým počítačem Altair 8800, který ho inspiroval k tomu, aby si postavil svůj. Když pak hotový počítač spatřil Steve Jobs, okamžitě v tom viděl příležitost, a tak 1. dubna 1976 ještě se společníkem Ronaldem Waynem založili společnost Apple Computer. Wayne však projekt brzy opustil a svůj podíl firmě prodal za 800 dolarů.
Historie Apple
První počítač Apple I
První Wozniakův počítač byl pojmenován Apple I a oblibu si našel zejména u počítačových nadšenců. Po úspěšném prodeji několika desítek kusů začal Wozniak pracovat na dalším modelu Apple II, který měl zaujmout širší okruh uživatelů.
Apple pro masy
Aby Apple mohl pokračovat, Steve Jobs oslovil Mika Markkula, bývalého marketingového odborníka Intelu. Ten mu následně pomohl s obchodním plánem a investoval do společnosti250 tisíc dolarů, čímž získal zhruba třetinový podíl. V dubnu 1977 na veletrhu West Coast Computer Faire byl představen Apple II s barevnou obrazovkou. V podstatě šlo o první osobní počítač v historii, který mezi uživateli sklidil obrovský úspěch.
Společnost vzkvétala a tržby rok co rok rostly neuvěřitelnou rychlostí. Firma se tak začala usilovně pracovat na nové generaci počítačů Apple III, které byly uvedeny na trh na podzim 1980. U nových model se očekával opětovný úspěch, ale vinou nedostatečného testování se objevovaly u mnoha strojů technické problémy. Apple III tak nikdy v prodejích nedohnal své předchůdce. Přes to společnost zdvojnásobila investice do vývoje a výzkumu, otevřela první kanceláře v Evropě a jako první výrobce osobních počítačů koncem roku 1982 překonala obrat 1 miliardu dolarů.
První problémy
V roce 1981 IBM představila svůj první počítač a začala tak dominovat trhu. Apple proto vyvinul počítače Apple Lisa, který jako první v historii přinesl ovládání prostřednictvím myši. Kvůli jeho vysoké ceně však mezi zákazníky neuspěl, a tak se firma po prudkém vzestupu dostala do problémů. Jeho tržby i hodnota akcií klesla na polovinu. Jobs si uvědomil, že potřebují schopného manažera a tak oslovil Johna Sculleyho, který pracoval pro Pepsi-Cola.
Macintosh přichází, Jobs odchází
Apple začal pracovat na novém počítači Macintosh, který byl navržený pro běžné lidi s nízkými technickými znalostmi. Do prodeje byl uveden v lednu 1984. Během prvních 100 dnů se prodalo na 70 tisíc kusů, jeho úspěch ale netrval dlouho. I když se jednalo o nejvyspělejší počítač té doby, lidé dávali přednost kompatibilnějším počítačům od IBM.
Ve firmě se stupňovalo napětí, a tak se Jobs pokusil Sculleyho odstranit. Nakonec však on zbavil Jobse rozhodovacích pravomocí a ten se proto rozhodl z Applu odejít. V té době odešel z firmy i Vozniak, který se věnoval činnostem v oblasti charity a vzdělávání. Další roky tak byly pro Apple poměrně nestabilním obdobím, kdy úspěšné produkty střídaly ty neúspěšné a naopak.
Temné časy Applu
Devadesátá léta byla pro společnost kritická. I když stále představoval technologickou špičku, na dno ho dostal špatně fungující management. V roce 1993 správní rada donutila rezignovat výkonného ředitele Johna Sculleyho, kterého nahradil Michael Spindler, který licencoval ostatním výrobcům technologie Applu. To mu ještě více uškodilo. Spinglera ještě vystřídal Gil Amelio, ale ani ten celou situaci Applu nezlepšil.
Návrat Jobse a návrat na vrchol
Gil Amelio sáhl k nouzovému řešení a koupil Jobsovu společnost NeXT. Jobs nejprve získal místo poradce a po Ameliově odchodu byl jmenován prozatímním výkonným ředitelem, kterou později převzal natrvalo. Jobs se okamžitě vrhl do záchrany společnosti, ukončil volné licencování technologií a dal červenou většině produktů, které tenkrát Apple nabízel.
Společnost se začala orientovat výhradně na stolní a přenosné počítače. V roce 1998 byla představena unikátní řada počítačů iMAc, díky kterým se Apple poprvé od roku 1993 dostal z mínusu.
Vzhůru do nekonečna
Rok 2001 přinesl nový operační systém Mac OS X a hudební přehrávač iPod, který přinesl revoluci v poslouchání hudby. Od té doby se prodalo téměř 200 tisíc kusů. Jobs pak přišel s konceptem propojení přehrávače a počítače, a tak vzniklo iTunes. Díky iPodu se dostal Apple zpět na vrchol a podobný úspěch slavil i s mobilním telefonem iPhone, který byl trhu poprvé představen v roce 2007.
Proč zvolit Apple?
Všechna zařízení od Apple jsou synonymem inovace, kvality, elegance a jednoduchosti. Hlavním cílem společnosti je totiž zjednodušit lidem život. Není tajemstvím, že společnost udává směr v mnoha oblastech, kterým se poté vydávají i ostatní výrobci. Apple produkty disponují vysokým výkonem, inovativními technologiemi a unikátním vytříbeným designem. Což jsou hlavní důvody, proč lidé po celém světě stojí fronty a nocují před prodejnami po představení nových zařízení na trh.
Produkty Apple